15755
page-template-default,page,page-id-15755,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Często zadawane pytania

Jakie dokumenty należy zabrać na badanie techniczne?

Badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów nie może odbyć się bez odpowiednich dokumentów. Na szczęście nie trzeba zabierać ze sobą wszystkich. Niezbędny jest jedynie dowód rejestracyjny, ponieważ na jego podstawie dokonywana jest identyfikacja pojazdu. Poza tym to właśnie w tym dokumencie, znajduje się pieczątka potwierdzająca dopuszczenie pojazdu do ruchu. W przypadku braku dowodu rejestracyjnego, należy zabrać kartę pojazdu lub pozwolenie czasowe.

Kiedy potrzebne są inne dokumenty?

Stacja kontroli pojazdów w określonych sytuacjach, będzie wymagała od nas przedstawienia dodatkowych dokumentów. Wynika to ze specjalnego przeznaczenia pojazdu lub jego konstrukcji technicznej. Oprócz dowodu rejestracyjnego, należy zabrać ze sobą dodatkowe dokumenty, gdy wybieramy się na przegląd techniczny pojazdów: taxi, pojazdu z LPG, pojazdu z urządzeniami dozorowanymi, pojazdów ADR.

Co w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego?

W przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego w Stacji Kontroli Pojazdów w stacji otrzymasz bezpłatnie potwierdzenie ważności badania technicznego.

Co w przypadku braku miejsca na pieczątki w dowodzie?

Jeśli wybierasz się na przegląd pojazdu, a w dowodzie rejestracyjnym brakuje wolnej rubryki na pieczątkę diagnosty, to zamiast niej otrzymasz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu. Następnie należy złożyć w urzędzie wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Po otrzymaniu go, urzędnik wpisze, na podstawie zaświadczenia ze stacji diagnostycznej, datę następnego badania.

Kiedy na badanie okresowe?

Termin każdego kolejnego okresowego badania technicznego pojazdu jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Nowe samochody i motocykle pierwsze takie badanie przechodzą przed upływem 3 lat od rejestracji. Termin kolejnego badania to 2 lata. Pojazdy mające powyżej 5 lat badania muszą przechodzić co roku. W przypadku ciągników rolniczych, termin pierwszego badania to 3 lata, a kolejne muszą odbywać się co 2 lata.

Co grozi za brak przeglądu?

Przegląd techniczny pojazdu jest obowiązkowy. Jego celem jest sprawdzenie stanu pojazdu. Gdy stacja kontroli pojazdów wykryje usterki, może odmówic przybicia wymaganej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Gdy wykryta usterka nie stwarza zagrożenia w ruchu, właściciel pojazdu dostaje 14 dni na usunięcie nieprawidłowości – otrzyma wtedy warunkowe dopuszczenie do ruchu. Gdy wykryta usterka stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, stacja zatrzymuje dowód rejestracyjny.

Co w sytuacji, gdy samochód nie przejdzie przeglądu?

Przegląd techniczny pojazdu jest obowiązkowy. Jego celem jest sprawdzenie stanu auta. Gdy stacja kontroli pojazdów w Poznaniu lub innej lokalizacji wykryje usterki, odmówi przybicia wymaganej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Gdy wykryta usterka nie stwarza zagrożenia w ruchu, właściciel pojazdu dostaje 14 dni na usunięcie nieprawidłowości i może odjechać ze stacji (otrzymuje specjalne zaświadczenie). Gdy wykryta usterka stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, stacja zatrzymuje dowód rejestracyjny, a auto jest holowane do warsztatu.